S námi ušetříte!





Ušetříme Vám až 50% nákladů spojených s koupí domu
Šetříte čas vynaložený na realizaci
Získáte služby na vysoké odborné a profesionální úrovni
Individuální a seriózní přístup k zajištění úspěšné koupi
Max. bezpečnost při realizaci převodní transakce
Kontaktujte nás
Pokud jste se o reality nezajímali, tak se pojďme podívat na několik kroků, u kterých nikdy nedělejte kompromisy.
1. Co, kde a za kolik
Rozhodli jste se pro vlastní bydlení? Skvělý krok. Nejspíš teď máte hlavu plnou představ o tom, jak si nové bydlení doladíte až do posledního detailu. Pro tuto chvíli ale prosím odložte katalog kuchyňských studií a sepište si na papír nejdůležitější body od úplných základů. Jak velký byt nebo dům potřebujete, aby v něm našel každý člen rodiny své soukromí? Preferujete novostavbu, nebo starší byt s duší, do kterého ale pravděpodobně bude nutné investovat další prostředky na rekonstrukci? V čem se můžete uskromnit, a kde naopak nechcete dělat kompromisy? Formulujte základní parametry vašeho nového bydlení a srovnejte je s cenovou mapou oblasti, ve které hledáte nemovitost. Zjistěte si obvyklou tržní cenu, ta je klíčová jak pro vás, tak i pro banku! Bez stanovení obvyklé tržní ceny vám banka nepůjčí. Zajistěte si zdroj financování. V případě hypotéčního úvěru byste už měli mít od banky předschválenou nabídku.
2. V inzerátech čtěte mezi řádky
Atraktivní lokalita s širokými možnostmi zábavy a kulturního života? Nebuďte překvapení, pokud bude vaším sousedem nonstop noční klub inzerovaný ve všech mapách pro turisty. Nedůvěru by ve vás měly vzbudit také na první pohled lákavé nabídky s podezřele nízkou cenou – mohou inzerovat nemovitosti zatížené exekucí, nebo třeba podmínkou dožití současného nájemníka. Férový inzerát obsahuje detailní popis nabízené nemovitosti a profesionální fotografie pořízené nejlépe za denního světla. Na jeho konci byste kromě celkové ceny měli najít kontakt na prodávajícího, nebo zastupujícího realitního makléře. Zajímají vás detaily nabídky? Zavolejte hned a zeptejte se na ně ještě před prohlídkou. Šetříte tím čas všem zúčastněným stranám.
3. Prohlédněte si nemovitost na vlastní oči
Zaujal vás na první pohled, splňuje vaše rámcové představy a je za dobrou cenu? Potom by nemělo nic stát v cestě vlastní prohlídce nemovitosti. Prohlídku si domluvte nejlépe za denního světla, abyste získali reálnou představu budoucího bydlení. Nebojte se přeptat na cokoliv, co vám vrtá hlavou. Obzvlášť by vás měly zajímat pravidelné poplatky spojené s užíváním nemovitosti, technický stav a případné hospodaření fondu společenství vlastníků dalších bytových jednotek. Soustřeďte se ale i na prodávajícího: Budí ve vás důvěru? Není pro něj problém doložit všechny potřebné dokumenty ověřující technický a právní stav nemovitosti? Pokud prohlídka skončí úspěšně a vy se rozhodnete nemovitost koupit, bývá běžnou praxí podpis rezervační smlouvy, která vás zavazuje k úhradě smluveného poplatku. Povinností prodávajícího je pozastavit prodej ostatním zájemcům. Rezervační poplatek se obvykle předává do notářské úschovy a odečítá v plné výši z kupní ceny nemovitosti.
4. Ověřte si právní stav nemovité věci
Právní dokumenty sice nejsou oblíbené čtení ke kávě, ale pokud se jimi poctivě neprokoušete, může vás to stát hodně starostí i peněz. Začněte od toho, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti a nespokojte se jen s údaji v příslušném listu vlastnictví. Je pouze jeden? Gratuluji, ale těchto nekomplikovaných případů je poměrně málo. Častěji nemovitost vlastní manželé (společné jmění manželů), potom se prodeje musí ve shodě účastnit oba. V případě, že nemovitou věc vlastní pouze jeden z manželů, je třeba získat k prodeji souhlas druhého manžela. Pokud je prodávající podílovým spoluvlastníkem, je nezbytné vypořádat spoluvlastnický podíl ve smyslu nově zavedeného předkupního práva. A aby toho nebylo málo, může být vlastnické a dispoziční právo omezeno věcnými břemeny, služebnostmi, zástavními, předkupními a jinými právy, anebo exekucí.
5. Podívejte se nemovitosti na zoubek
Už víte, jak je nemovitost uspořádána právně a teď je čas detailně se seznámit s tím, jak vypadá fyzicky. Prodávající má povinnost seznámit vás s technickým stavem nemovitosti a upozornit vás na veškeré nedostatky. Nejde přitom pouze o vady v době nákupu – právo na kompenzaci skrytých vad nemovitosti máte ještě pět let od účinného převodu nemovitosti.
6. Podpis smlouvy a vaše nové klíče
Poznali jste detailně vaši budoucí nemovitost a domluvili jste se s prodávajícím na všech podmínkách a náležitostech? Než vám pogratuluji k završení celého procesu, věnujte prosím ještě zvýšenou pozornost smluvní dokumentaci. Potom už se budete moci naplno věnovat tomu barevnému katalogu kuchyňského studia, slibuji!
Smlouva završuje všechny předchozí body prodeje. Snaha sepsat ji sám, nebo s použitím volně dostupných šablon na internetu, je jednoznačně úspora na špatném místě. Oslovte raději prověřenou advokátní kancelář a investujte do profesionální dokumentace. Může jít sice o jednorázový výdaj až v jednotkách desetitisíců, ale je to stále neporovnatelně méně, než na kolik vás mohou vyjít špatně ošetřené smluvní body.
Advokátní kanceláře, které jsou ze zákona pojištěny proti způsobené škodě, připraví smluvní dokumentaci s veškerou garancí, a zajistí úschovu finančních prostředků (kupní ceny). Vybírat můžete přímo ze služeb advokátů, nebo realitních společností, které s nimi mají navázanou spolupráci.